Czy serwer hostingowy ma znaczenie w SEO?

Czy serwer hostingowy ma znaczenie w SEO?

Odpowiedź na tytułowe pytanie właściwie jest prosta i można ją przedstawić już w pierwszych linijkach tego tekstu. Warto jednak nieco bardziej zagłębić się w temat znaczenia serwera hostingowego w kontekście optymalizacji strony internetowej. Dzięki temu zyskasz praktyczną wiedzę, która pomoże Ci efektywnie pozycjonować witrynę już od pierwszych dni jej publikacji.

A więc TAK – serwer ma znaczenie dla SEO (ale pośrednio!)

Wybór serwera WWW wpływa na pozycjonowanie Twojej strony lub sklepu internetowego. Choć nie jest to czynnikiem rankingowym, korzystanie z usług nieodpowiedniej firmy hostingowej może utrudniać prowadzenie działań z zakresu SEO. Warto więc gruntownie przemyśleć jego wybór już na etapie planowania założenia strony, ponieważ późniejsze zmiany serwera często wiążą się z potencjalnymi problemami. Mogą na przykład powodować spadki widoczności witryny, szczególnie jeśli zostaną przeprowadzone nieumiejętnie.

Osoba siedząca przy laptopie, obok którego stoi filiżanka kawy

Zazwyczaj wybór firmy hostingowej polega na tym, że pytamy znajomych, z jakiego rozwiązania korzystają, szukamy informacji na różnych forach albo przeglądamy artykuły o tytułach typu Top 10 najlepszych hostingów. Nie jest to jednak najlepsza strategia (choć zawsze korzystniejsza niż wybór losowej firmy, bo akurat widzieliśmy jej reklamę w social mediach).

Podczas szukania serwera, warto świadomie zwrócić uwagę na kilka czynników, co pozytywnie wpłynie nie tylko na kwestie pozycjonowania, ale również na nas samych, jako klientów firmy hostingowej. Dzięki temu bowiem będziemy mogli, między innymi liczyć na fachowy kontakt z supportem, bezpłatnie wdrażać zmiany, łatwo przeprowadzać migrację strony bez opłat, przywracać poprzednie wersje witryny, a także zyskamy inne usługi dodatkowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze serwera hostingowego?

Poniżej przedstawiamy kilka kryteriów, których nie można pominąć podczas wyboru odpowiedniej firmy hostingowej, a także omawiamy, jak dokładnie mogą one pośrednio wpływać na działania SEO.

1. Niezawodność

Nasza witryna powinna być dostępna dla robotów Google oraz internautów o każdej porze dnia i nocy. Wyobraźmy sobie sytuację w której, mamy już spory ruch na stronie, ale co jakiś czas serwer „pada”, więc witryna przestaje działać. Potencjalni klienci wówczas się irytują oraz opuszczają stronę. Może to nawet trwale zniechęcać ich do jej ponownego odwiedzania. Z perspektywy Google z kolei indeksowanie witryny staje się wtedy utrudnione. Oczywiście nawet najlepsze firmy hostingowe miewają awarie, jednak ryzyko ich wystąpienia powinno być zminimalizowane praktycznie do zera.

2. Bezpieczeństwo

W dzisiejszych czasach witryny są bardzo mocno narażone na ataki hakerskie, w tym działanie różnego typu wirusów. Warto sprawdzić więc, czy dana firma hostingowa:

  • regularnie wykonuje automatyczny backup danych strony gromadzonych na serwerze,
  • jak często robi wspomniane kopie zapasowe,
  • czy posiada ochronę DDoS (przed atakami polegającymi na wysyłaniu ogromnej liczby żądań w krótkim czasie i przeciążeniu serwera, co prowadzi do przerw w działaniu strony),
  • czy umożliwia proste zarządzanie oraz instalowanie certyfikatów SSL (protokół sieciowy do bezpiecznych połączeń internetowych).

Wirusy mogą zablokować stronę, ale również powodować indeksację jej podstron, które kierują do platform pornograficznych czy spamowych. Często prowadzi to do nałożenia kary algorytmicznej przez Google, skutkując zmniejszeniem widoczności – czasami wręcz do zera.

Futurystyczna grafika - w tle ludzie, na pierwszym planie planeta Ziemia z wieloma połączeniami. Symboliczne przedstawienie internetu i łączności

3. Szybkość ładowania strony

Czas wczytywania się witryny jest jednym z czynników rankingowych Google, dlatego jego optymalizacja jest kluczowa dla SEO. Jeśli strona ładuje się zbyt wolno, potencjalny klient szybko się zirytuje i zrezygnuje z jej odwiedzenia, co zwiększa współczynnik odrzuceń. W związku z tym, że wyszukiwarka wyświetla witryny dla jej użytkowników – kwestia ta ma dla Google ogromne znaczenie, dlatego promuje on strony wczytujące się szybko.

Prędkość ładowania się witryny możemy zmierzyć w narzędziu od Google, jakim jest PageSpeed Insights. Dzięki niemu zyskamy opcję wykonania kilku optymalizacji samodzielnie, ale serwer nie jest tu bez znaczenia. Należy zwracać uwagę na to, jak często jest obciążany, a także czy ma wystarczającą ilość zasobów.

Na kwestię szybkości ładowania strony oraz pozycjonowania wpływ może mieć również wydajność poczty (będzie ona niższa, jeśli napływa do nas bardzo dużo e-maili), efektywność bazy danych MySQL czy wersja PHP, jakiej używamy. Warto sprawdzić zatem, czy zmiana języka programowania PHP w panelu hostingowym jest prosta i bezproblemowa. Zalecane jest bowiem korzystanie z jego najnowszych wersji, ponieważ wpływa to nie tylko na wydajność witryny, ale także kompatybilność z aplikacjami, jak WordPress, Joomla!.

4. Geolokalizacja serwera

Geolokalizacja oznacza fizyczne położenie serwera, na którym znajdują się dane witryny. Jeśli zatem działasz tylko na terenie Polski – zdecydowanie zalecane jest, aby znajdował się on w tym kraju, co również może wpływać na prędkość ładowania strony. Szczególnie istotne jest to w przypadku firm lokalnych. Im bliżej serwera są użytkownicy odwiedzający witrynę, tym prędkość jej ładowania może być szybsza (choć nie jest to reguła).

5. Kompresja Gzip i Brotli

Gzip to algorytm do bezstratnej kompresji danych, która zmniejsza rozmiar plików, zachowując wszystkie informacje. Ma on szerokie zastosowanie szczególnie do plików tekstowych, takich jak HTML, CSS czy JavaScript. Korzystając z niego, możemy skutecznie przyspieszać ładowanie stron internetowych i oszczędzić przestrzeń dyskową. Upewnij się zatem, że wybrany przez Ciebie serwer obsługuje kompresję Gzip (lub nowszą technologię, jaką jest Brotli), ponieważ w razie potrzeby pomoże to poprawić doświadczenia internautów odwiedzających Twój sklep internetowy czy innego typu witrynę.

6. Cache

Warta sprawdzenia jest również możliwość swobodnego włączania systemu pamięci podręcznej (cache), takiego jak memcached czy Redis. To popularne rozwiązania, które służą do przechowywania danych w pamięci RAM, aby przyspieszyć dostęp do nich i odciążyć bazy danych. Należy także zwrócić uwagę na to, czy serwer umożliwia łatwą konfigurację systemu cache, co pomoże w dalszym zwiększeniu wydajności strony.

7. Odpowiednia obsługa klienta

Ten czynnik jest prawdopodobnie najmniej związany z SEO, ale pośrednio również może wpływać na pozycjonowanie. Sytuacja bowiem, kiedy sami nie możemy rozwiązać problemu, a support nie odpowiada, powoduje przestój w pracy, a tym samym generuje straty, co jest szczególnie dotkliwe dla platform zakupowych.

W związku z tym warto sprawdzić, czy w przypadku awarii serwera, firma hostingowa:

  • udziela wsparcia dostępnego 24/7 (a może tylko w konkretnych dniach i godzinach?),
  • jak długo trzeba czekać na odpowiedź,
  • w jaki sposób można się z nią szybko skontaktować, itp.

Jeśli na pomoc ze strony obsługi klienta będziemy czekać zbyt długo, podczas gdy witryna jest niedostępna, powstaje sytuacja podobna do tej, opisanej w punkcie 1., kiedy roboty mają trudności z indeksowaniem strony, a współczynnik odrzuceń rośnie.

Człowiek z laptopem

Niezawodny hosting jako inwestycja w widoczność strony

Wszystkie przedstawione powyżej punkty prowadzą do wniosku, iż zainwestowanie w dobrą firmę hostingową przekłada się na poprawne indeksowanie witryny w wyszukiwarce. Ma to bezpośredni wpływ na dostępność strony zarówno dla użytkowników, jak i robotów Google. Ponadto wybór serwera determinuje prędkość ładowania witryny, co stanowi ważny czynnik rankingowy w algorytmach Google.

W sieci istnieje wiele poradników dotyczących tego, jak testować wydajność czy szybkość serwera. Można taką analizę przeprowadzić samodzielnie, ale też przeczytać wpisy blogowe, które porównują różne firmy hostingowe i załączają screeny z wyników takich testów (oczywiście trzeba tutaj być ostrożnym, gdyż niekiedy testerzy mogą być opłacani przez marki).

Jedno jest pewne – zdecydowanie warto poświęcić czas na znalezienie serwera, jaki zapewni stabilność oraz bezpieczeństwo. To inwestycja z czasem zwracająca się w postaci lepszych wyników w wyszukiwarce, zadowolonych klientów oraz wzrostu konwersji. Ostatecznie bowiem hosting to fundament, na którym przez długi czas budujemy całą stronę i strategię SEO.