Każdego dnia jesteśmy bombardowani dziesiątkami treści – postami, reklamami, relacjami, filmami. W gąszczu tak wielu różnych publikacji coraz trudniej przebić się z własnym przekazem. A jeszcze trudniej sprawić, że ktoś zapamięta nasz profil, polubi go oraz będzie do niego wracał. Dziś nie wystarczy już tylko być obecnym w social mediach. Aktualnie znaczenie ma komunikacja, jaką się posługujemy w sieci. Szczególnie cenne są dziś treści tworzone tzw. ludzkim głosem. Czym one właściwie są? Co je wyróżnia i jak dzięki autentyczności przyciągnąć obserwujących?
Co to znaczy “mówić ludzkim głosem” w social mediach?
Mówienie ludzkim głosem w social mediach to publikowanie treści brzmiących naturalnie, emanujących szczerością, pełnych emocji i pozbawionych pospolitych sformułowań niczym z podręczników do marketingu. Nie jest to nowy trend, lecz odpowiedź na realne potrzeby odbiorców. Internauci nie chcą obserwować bezosobowej marki, która zamieszcza treści podobne do broszur reklamowych. Ich uwagę przyciągają prawdziwi ludzie, codzienne historie czy przyziemne sprawy, jakie są im bliskie.
Ludzki głos marki to zatem, między innymi:
- prosty, zrozumiały język – jakim większość osób posługuje się na co dzień,
- prawdziwe emocje – zarówno te pozytywne, jak i negatywne,
- szczerość oraz transparentność – szczególnie cenione w recenzjach, poleceniach,
- gotowość do rozmowy – nie tylko nadawania komunikatów, ale też odpowiadania na komentarze czy wiadomości prywatne,
- pokazywanie wartości stojących za marką i ludzi ją tworzących – ich pasji, zaangażowania oraz pracy.
Te wszystkie elementy sprawiają, że publikacje firmy w social mediach nie sprawiają kłopotu w odbiorze, są ciekawe oraz rzetelne, a sama marka postrzegana jest jako nowoczesna i otwarta na komunikację z klientem.
Dlaczego autentyczność działa?
Szczerość, naturalność, wiarygodność to cechy, jakich aktualnie oczekują użytkownicy social mediów. Odbiorcy bowiem coraz częściej szukają czegoś innego niż sztuczne, wyreżyserowane sceny, utarte slogany czy idealnie wyretuszowane zdjęcia. Nadmiar tego typu publikacji sprawił, że ludzie instynktownie wolą sięgać po nieco bardziej autentyczne treści. Z tego powodu obecnie marki, które pokazują prawdę (nawet jeśli jest ona niedoskonała) budzą większe zaufanie, a ono przekłada się na lojalność, większą aktywność internautów i sprzedaż.
Posty, które pokazują “ludzką twarz” marki, mają zatem wyższe wskaźniki zaangażowania. Odbiorcy chętniej je komentują, udostępniają oraz na nie reagują. Co więcej, klienci częściej wracają do firm, które traktują ich po partnersku i ze zrozumieniem. W dobie rosnącego znaczenia marketingu relacyjnego to właśnie autentyczność staje się jednym z kluczowych wyróżników przedsiębiorstwa.
Garść porad, jak obecnie komunikować się z odbiorcami
Prowadzenie firmowych profili w social mediach może wydawać się skomplikowanym zadaniem. Niezależnie jednak od tego, jakie doświadczenie masz w tym zakresie – czy właśnie tworzysz nowe konto marki, czy chcesz zmienić styl dotychczas publikowanych postów – poznaj kilka praktycznych zasad, dzięki którym Twoje treści staną się bardziej interesujące w oczach odbiorców.
1. Uprość język
Pisz tak, jak mówisz na co dzień. Internauci szybciej reagują na jasne, bezpośrednie komunikaty. Dziś już nikt nie chce czytać nudnych, typowo marketingowych przekazów.
2. Pokaż ludzi, nie tylko produkty
Kto stoi za Twoją marką? Pokaż zespół i ich codzienność. Nie bój się zdjęć zza kulis, autentycznych uśmiechów oraz spontanicznych momentów. To właśnie one tworzą emocjonalną więź z odbiorcą.
3. Reaguj i słuchaj
Social media to nie tablica ogłoszeń. Ważny jest więc dialog i nawiązywanie kontaktu z odbiorcami, na przykład przez odpowiadanie na komentarze czy zadawanie pytań. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia reagowania na uwagi obserwatorów. Jeśli ktoś skrytykuje Twój produkt czy usługę, podziękuj za opinię i zastanów się, jak możesz pomóc lub co zmienić, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. W przypadku pochwał natomiast pamiętaj o szczerym podziękowaniu – najlepiej zwracając się do danej osoby bezpośrednio po imieniu.
4. Nie bój się emocji
Marki, które umieją mówić o swoich wartościach, pokazywać emocje, a nawet przyznawać się do błędów, są odbierane jako bardziej wiarygodne. Internauci wolą niedoskonałość z sercem niż perfekcję bez duszy.
5. Postaw na spójną komunikację
Autentyczność nie może być chwilowym trendem albo kampanią. To sposób myślenia o komunikacji. Jeśli raz pokażesz tzw. ludzką twarz, później przy żadnej okazji nie chowaj się za sztywnym językiem, wyreżyserowanymi scenami czy powszechnie stosowanymi sloganami.
Przykłady, które inspirują
Wiele marek zawdzięcza sukces firmowych profili w social mediach autentycznej komunikacji. Przeczytaj o czterech znanych markach, aby dowiedzieć się, jak doświadczone przedsiębiorstwa budują wizerunek rzetelnych, szczerych oraz godnych zaufania firm.
1. IKEA Polska
Świetnie balansuje między dowcipem, codziennością i emocjami. Posty na firmowym profilu tego przedsiębiorstwa są zwięzłe, zrozumiałe oraz napisane “po ludzku”.
2. Dobra Kaloria
Komunikacja w social mediach tej marki opiera się na minimalizmie, szczerości i braku napięcia. Ich komunikaty często są zabawne, ale nigdy wymuszone. Firma doskonale zna swoją grupę docelową, dlatego jej posty trafiają w gust odbiorców.
3. InPost
Potrafi reagować na aktualne wydarzenia, używa humoru, memów, ale też nie unika poważnych tematów. Ich język to mix luzu i profesjonalizmu – idealnie trafiający do klientów.
4. Netflix
Perfekcyjnie dopasowują język i styl do lokalnych rynków. W Polsce również prowadzą komunikację lekką, rozrywkową, często bazującą na memach, komentarzach oraz interakcji z fanami.
Podsumowując, Twoja marka może mieć najlepszy produkt, najpiękniejsze zdjęcia i największy budżet reklamowy – ale jeśli nie mówi ludzkim głosem, trudno będzie jej zbudować trwałą relację z odbiorcami. Aktualnie kluczowa jest autentyczna komunikacja, która nie jest tymczasową modą, lecz gwarancją publikowania treści, jakie cieszą się licznymi polubieniami, udostępnieniami, komentarzami. Dzisiaj bowiem w social mediach wygrywają nie ci, którzy krzyczą najgłośniej – ale firmy rozmawiające z odbiorcami szczerze.